RADYOMUZ VE SİTEMİZDE REKLAMLAR İÇİN : 0 537 367 19 77


Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 01.01.2020 tarih ve 01 sayılı genelge kapsamında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında 24 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 18:00’de ülke genelinde eşzamanlı toplantı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Ali YILMAZ, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle bugün düzenlenen toplantıda, kadına şiddet konusunda toplumsal farkındalığın artırılması, kurumlar arasında koordinasyon ve iş birliğinin güçlendirilmesi ile ilçemizde bu konuda yürütülen çalışmaları değerlendireceklerini söyledi.

“Kadına Yönelik Şiddetin Mazereti Olamaz”

Toplantıda, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik olarak ilgili kurumlarımızca ilçemizde alınan tedbirlerin gözden geçirileceğini belirten Kaymakam YILMAZ, “Kadınlarımıza yönelik uygulanan şiddet hepimizi derinden üzmektedir. Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddet, tüm dünyada toplumun her kesiminde görülen evrensel bir sorundur. Milli ve manevi değerlerimizle asla bağdaşmayan kadına yönelik şiddet, çok yönlü ve bütüncül bir yaklaşım gerektirmektedir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör, medya ve vicdan sahibi herkes bu konuda kararlı bir mücadele ortaya koymak durumundadır. Son yıllarda, ülkemizde kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi konusunda önemli düzenlemeler yapılmış ve altyapı güçlendirilmiştir. Bu çerçevede, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıkları bünyesinde aile içi ve kadına şiddetle mücadele birimleri kurulmuştur. Kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi hiçbir şekilde mazur görülemeyecek eylemleri engellemek adına devletimiz tarafından mağdurların yararlanabileceği pek çok hizmet modeli sunulmuştur” dedi.

Turgutlu’da Kaymakam Ali YILMAZ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Cumhuriyet Savcısı Arif Kaan KARAOĞLAN, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Halim KARAER ve yetkili personeli Asayiş TİM Komutanı Zeynep Özge CANYURT, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bilgehan HASYİĞİT ve personeli Psikolog Dr. Büşra AKKAYA, İlçe Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Suudi ARSLAN, Turgutlu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Tuğran ŞEN, Turgutlu Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürü Remzi KILIÇ, İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amiri Komiser Yardımcısı Ayşegül ŞENGÜL, Turgutlu Belediye Başkanlığı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu MYO Öğretim Görevlisi Özlem DİKBEZ, Turgutlu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü katıldı.

İlçe genelinde yürütülen kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının değerlendirdiği toplantıda, İlçe Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan sunum yapıldı.

Toplantıda İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde kadına yönelik şiddetle etkin mücadele için hayata geçirilen KADES (Kadın Destek Uygulaması) tanıtımına yönelik etkin kampanyalar, elektronik kelepçe uygulaması, şiddet uygulayana yönelik önleyici tedbir kararlarının uygulanması, Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt ve Risk Değerlendirme Formu, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14. Maddesindeki Büyükşehir Belediyeleri ile nüfusu 100.000’in üzerindeki Belediyelerin kadınlar ve çocuklar için kadın konukevi açma zorunluluğu, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Biriminin (ADM) tanıtımının yapılması ve farkındalığının arttırılması, ŞÖNİM’lerin kapasitelerinin arttırılması, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimlerinin Kapasitesinin arttırılması konuları ele alındı.

Toplantı, yapılan sunumların ardından kadına yönelik şiddet hususunda kurumlarca ilçemizde yürütülen çalışmaların görüşülüp değerlendirilmesi ile sona erdi.

 

Bu haber 6097 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI