RADYOMUZ VE SİTEMİZDE REKLAMLAR İÇİN : 0 537 367 19 77


Güvenli Okul Güvenli Eğitim Toplantısı

Güvenli Okul Güvenli Eğitim Toplantısı

Güvenli Okul Güvenli Eğitim Toplantısı Kaymakam Ali YILMAZ’ın Başkanlığında Yapıldı

İçişleri Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile eğitim çağında bulunan çocuk ve gençlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitimlerini sürdürmeleri, şiddet olaylarına karşı korunmaları ve muhtemel şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla düzenlenen Güvenli Okul Güvenli Eğitim toplantısı Kaymakam Ali YILMAZ başkanlığında yapıldı.

Öğrencilerin evlerinden çıkıp, eğitimlerini tamamlayıp evlerine tekrar döndükleri süre içerisinde güvenli bir eğitim öğretim hayatı geçirmeleri için yapılan toplantıya Kaymakam Ali YILMAZ’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Halim KARAER, İlçe Emniyet Müdürü Harun TUTAK, İlçe Yazı İşleri Müdür V. Ayhan IŞIK, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖLMEZ ve Şube Müdürleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amir V. Komiser Burak GEZMEN, İlçe Jandarma Komutanlığı İdari İşler J. Asb. Çvş. Gülnur ŞİN katıldı.

Toplantıda okullarda uyuşturucu, uyarıcı madde ve tütün mamullerinin kullanımıyla mücadele edilmesi, okul çevrelerinde güvenlik önlemlerinin alınması, öğrenci taşıma servislerinin güvenliği, öğrencilerin gün ışığından daha fazla faydalanmaları konusunda tedbirlerin alınması görüşüldü.

Uyuşturucuyla Topyekûn Mücadele Etmeliyiz

Toplantıda konuşan Kaymakam YILMAZ: “Eğitim öğretim bir toplumun geleceğini şekillendiren bir süreçtir. Milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak, müreffeh milletler arasında yer almasını sağlamak için birinci şart eğitimdir. Bu bilinçle çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik bilgi birikimine sahip, manevi ve kültürel değerlerle donanmış bir nesil yetiştirmek hepimizin ortak hedefidir. Eğitim öğretim çağları olumsuzlukların çocuklara, gençlere en fazla musallat olduğu dönemlerdir. Bunların başında da bağımlılık geliyor. Önceleri bağımlılık sadece uyuşturucu alanındaydı ancak her geçen gün bağımlılık alanı genişlemeye başladı. Bizim topyekûn bir mücadele içerisinde olmamız gerekiyor. Ailelerden başlayarak, muhtarlar, okul yöneticileri, öğretmenlerimiz, belediye zabıtası, kolluk kuvvetlerimiz de dâhil her alanda mücadele içerisinde olmalıyız. İçişleri Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı bu konuda çalışmalar yapıyor. Bizler ilçemizde toplantılarda bu konuyu masaya yatırdık. Geldiğimiz nokta iyi ancak hala sıkıntılar devam ediyor” dedi.

En Küçük Şüpheyi Bile Dikkate Alalım

Öğrencilerin güvenliği konusunda okul idarecilerine ve öğretmenlere görevler düştüğüne değinen Kaymakam YILMAZ: “Kuralları uygulamalıyız. Kuralları uygularsak gençliğimizi inançlarımıza ve toplumsal geleneklerimize uygun yetiştirebiliriz. Gençlerimize sahip çıkalım. Bu konuda ihmal olmamalı. En küçük şüpheyi bile dikkate almalıyız. Öğrencilerimizin bağımlılıktan kurtulması ve uzak kalması adına elimizden geleni yapmalıyız. Okullarımızın çevre güvenliği de önem arz ediyor. Okul çevresindeki sorunlar, olumsuzluklar zamanla öğrencileri, velileri tehdit eder duruma gelebiliyor. Kolluk Kuvvetlerimiz bu konuda özverili çalışmalar yapıyor. Ancak bu konuda öğretmenlerin gayreti de önemli. Öğrencilerindeki farklılıkları okul yönetimiyle, emniyetle paylaşsınlar” diye konuştu.

Çocuklarımızı Geleceğe İyi Hazırlamalıyız

Okul servisleri hakkında da uyarılarda bulunan Kaymakam YILMAZ: “Okul servisleri konusunda ilk sorumlu okul müdürleridir. Okul müdürlerinin görevi bu servisleri denetlemek. Bu konuda hassas davranalım. Bu konuda emniyetimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz de hassas olmalı. Bizler devlet olarak çocuklarımızın güvenliğine sahip çıkmalı, onların en iyi şekilde taşınmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlamalıyız” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerimiz Öğrencilerimize Örnek Olmalı

Kılık kıyafet konusunda da uyarılarda bulunan Kaymakam YILMAZ, öğretmenin öğrenciye örnek olması gerektiğine değinerek, bakım ve özen konusunda dikkat edilmesini önemle vurguladı.

Öğrencilerimizi Kitap Okumaya Teşvik Edelim

Kitap okuma konusuna da bir kez daha dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Kitap okuma konusunda da özenli davranalım. Her öğrencinin takip ettiği bir kitap olsun ve devamlı okusun. Öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz takipte olsun. Kitap okumayı arttıralım ki akademik başarımız artsın. Kitap okumanın genel kültüre de katkısı büyük. Öğrencilerin kendilerine güveni, toplum içerisinde konuşması ve yazması kitap okumakla daha da gelişecektir” dedi.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Kaymakam YILMAZ, katılımcıların talep ve sıkıntılarını dinledi. Karşılıklı görüş alışverişiyle toplantı sona erdi.YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI