RADYOMUZ VE SİTEMİZDE REKLAMLAR İÇİN : 0 537 367 19 77


ÇALDAĞI ÖZGÜR KALSIN

ÇALDAĞI ÖZGÜR KALSIN

 

Çaldağı’ndaki madenin ÇED raporunun mahkeme tarafından iptal edilmesi dolayısıyla bugün saat 18.de TURÇEP tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Oldukça yoğun bir kalabalığın katılım gösterdiği basın açıklaması adeta bir bayram coşkusu içinde gerçekleştirilirken, Saat Kulesini dolduran vatandaşların vahşi madenciliğe karşı 10 yılı aşkın verdikleri mücadeleyi bir de mahkeme kararı ile kazanmış olmalarının gururu da yüzlerinden okunuyordu. Çeşitli sivil toplum örgütü ve meslek odaları temsilcileri, CHP ve MHP gibi siyasi partilerin ilçe başkanları ile yöneticilerinin de hazır bulundukları basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ile eski milletvekili Hasan Ören de katıldılar. CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer ile eski milletvekili Hasan Ören de TURÇEP’in açıklamasından sonra kısa birer konuşma yaptılar.

 

TURÇEP’in mahkeme kararı ile ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde:

 

Halk tokadından sonra, bir de yargı tokadı

Çaldağı’ndaki maden işletmesinin bakanlık tarafından onaylanan ÇED raporuna karşı “ÇED raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması” talebi ile açtığımız dava mahkeme tarafından haklı bulundu. Konunun keşif yapılarak incelenmesini isteyip bilirkişi tayin eden Manisa 2. İdare Mahkemesi, 10 Şubat tarihindeki duruşmada davacı ile davalıları dinlemiş, sonrasında bizlerin itirazları ile bilirkişilerin hazırladığı raporu birlikte değerlendirmiş, sonuç olarak da ÇED raporuna bakanlığın verdiği “ÇED olumludur” kararında hukuka ve kamu yararına uygunluk olmadığı kanaatine vararak, ÇED raporunu iptal etmiştir.

 

Çaldağı’ndaki vahşi madencilik projesine karşı Turgutlu halkının yıllardır verdiği yaşam mücadelesinde haklı olduğu bu kez de mahkeme kararı ile hukuksal olarak ortaya konmuştur. Bu karar, vahşi madenciliğe ve bu anlayışa destek verenlere karşı atılmış bir yargı tokadıdır. Bu karar, Gediz Vadisini yok edecek çevre katliamına yargı freni ile “dur” denilmesidir.

 

            Maden şirketi Çaldağı’nı terk etsin

Her zaman doğruları ve gerçekleri söyledik. Mücadelemizde haklıydık ve ne kadar haklı olduğumuz şimdi de mahkeme kararı ile hukuksal olarak onaylandı. ÇED oyunlarını bozduk! Vahşi madencilik projesinin önceki ÇED raporu verdiği kararlı mücadele ile halkımız tarafından paçavraya çevrilip tarihin çöplüğüne atılmıştı. Yeni bir senaryo olan 2. ÇED raporu da bu kez mahkeme kararı ile tarihin çöplüğüne atıldı. Önce halkın, şimdi de yargının attığı tokattan sonra maden şirketinin yapması gereken tek şey artık Çaldağı’nı terk etmek olmalıdır. Çaldağı’nda tel örgüler de, maden şirketini de istemiyoruz. Çaldağı’nın yeniden özgür kalmasını ve halkın olmasını istiyoruz. Halkımız yıllardır verdiği kararlı mücadelesi ile bu madene geçit vermeyeceğini her yönüyle ortaya koymuştur. Bilsinler ki; Çaldağı artık bizler için sadece bir dağ değil, tüm halkımızın ortak sevdası olmuştur.

 

            Halkımıza büyük teşekkür

Bu tablo; mücadelemizdeki haklılık, kararlılık, birlik ve dayanışma ile, dünyanın en bereketli topraklarında yaşadığının bilincindeki halkımızın verdiği onurlu mücadelenin bir eseridir. Sağduyusunu kullanıp, tüm farklılıkları ile kenetlenerek sergilediği örnek birlik-dayanışma ve vahşi madenciliğe karşı kararlı mücadelesi ile Turgutlu’yu adeta yurtseverlik ve doğaseverlik sembolü haline getiren halkımıza bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi ve saygımızı sunuyoruz.

 

            Mahkeme heyetine teşekkür

Halkın vahşi madenciliğe karşı yükselen sesine bir de hukukun sesini ekleyen mahkeme heyetine de teşekkür ediyoruz. Çünkü bu karar, insanca yaşamın sürebilmesi için hukukun mutlaka yaşatılması, adaletin işleyebilmesi için vicdanların cüzdanların gölgesinden kurtarılması gerektiği anlamında verilmiş bir mesajdır aynı zamanda.

 

TBMM’ye heyet gönderilecek

Önümüzdeki günler içinde ilçemizden bir heyetle TBMM’ye giderek, tüm Manisa milletvekillerini de yanımıza alıp, hem halkımızın hem de mahkemenin kararı doğrultusunda Çaldağı’ndaki madencilik projesinin iptalini talep edeceğiz. Ayrıca “ÇED davaları yatırım düşmanıdır” diyen Sayın Çevre Bakanını, bizlerin yatırım düşmanı değil, vatansever, insansever ve doğasever olduğu, kendilerinin yatırım sandığı şeyin aslında soygun ve talan olduğu, ÇED raporlarının amacından nasıl saptırıldığı konularında hem bilimsel, hem de hukuksal verilerle aydınlatmak da isteriz. Böyle bir aydınlatılmaya ihtiyaçları olabilir belki. Çünkü kamuoyu Türkiye’de gerçekten de bir Çevre Bakanlığı var mı, varsa eğer hangi işlere bakmaktadır bunu çok merak ediyor.

 

Bu duygularla halkımıza “gözünüz aydın” diyerek, mahkeme kararının hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

.

YAŞASIN VAHŞİ MADENCİLİĞE KARŞI İNSANCA YAŞAM MÜCADELEMİZ!

YAŞASIN ONURLU ÇALDAĞI DİRENİŞİMİZ!HABER VİDEOSU


Bu haber 1525 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI