RADYOMUZ VE SİTEMİZDE REKLAMLAR İÇİN : 0 537 367 19 77


Bir Şehrin Kahramanları” Adlı Projenin Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

Bir Şehrin Kahramanları” Adlı Projenin Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

Aziz şehitlerimizin hatıralarının nesilden nesile yaşatılmasını sağlamak amacıyla, Turgutlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ile Manisa CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi işbirliğiyle hazırlanan “Bir Şehrin Kahramanları” projesinin tanıtımı ve açılışı gerçekleştirildi.

03 Haziran 2022 Cuma günü Turgutlu Şehitliği’nde düzenlenen programa, Kaymakam Ali YILMAZ ve eşi Esra ELİGÜZELOĞLU YILMAZ, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Ahmet ATAÇ, Kaymakam Adayı Özgü ÖZEN, Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı Fırat HONAZ, Cumhuriyet Başsavcı V. Mehmet ÇİFTÇİ, İlçe Jandarma Komutan V. J. Asb. Kd. Bçvş. İsmail DEMİR, İlçe Emniyet Müdürü Harun TUTAK, Manisa CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat ONAT, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu İrtibat Büro Sorumlusu Ahmet İLTER ve üyeleri, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Turgutlu Temsilci V. Gazi Binali YALÇIN ve üyeleri, daire amirleri, şehit aileleri, gazi ve aileleri katıldı.

Gerçekleştirilen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayıp projenin tanıtımı ile devam etti. Şehitlerimiz, kabirleri başında anıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılarak, dualar edildi. 

Programın açılışında projenin tanıtımını yapan Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Yusuf ÖZÇEVİK; “Bir Şehrin Kahramanları projesi, vatanı için hiç düşünmeden son nefesini veren kahraman şehitlerimize ithafen geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje kapsamında, isimleri çeşitli mahalle, meydan, okul ve benzeri yerlere verilerek yaşatılan şehitlerimiz için teknoloji tabanlı bir farkındalık uygulaması hazırlanmış olup kahramanlarımızın aziz hatıralarının nesiller boyu yaşatılmasına imkân sağlanacaktır.

Turgutlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ile Manisa CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi ve ilgili paydaşlarca yürütülen proje kapsamında, şehitlerimize ilişkin bilgilerin yer aldığı web sayfaları bir QR kod üzerinden erişime sunulmaktadır. Projenin geliştirilmesinde ben ile Yazılım Mühendisliği öğrencileri İsmet KIZGIN, Mehmet Ayberk ÇAKAR, Kadir Can KARADEMİR, Furkan SÖĞÜT, Aslı CÖNK ve Ecenur KAYA görev almıştır. Şehit isimlerinin yaşatıldığı yerleşkelere eklenen QR kodların taratılmasıyla kahramanlarımıza ait kapsamlı bilgilere mobil platformlar üzerinden erişilebildiği gibi, web tabanlı bir içerik sistemi de hizmete sunulmuştur.  Geliştirilen proje ile şehrimizin her bir kahramanı için doğum yeri ve tarihi, kısa hayat hikayesi, son görev yeri, rütbesi ve şehit olduğu yer hakkında en doğru bilgiye hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşılması sağlanarak şehitlerimizin anılması amaçlanmaktadır. Böylece, teknolojinin geliştiği ve bilgiye erişimin hızlı ve kolay olduğu bu devirde, teknolojiden faydalanarak kahramanlarımızın anıları yaşatılacak ve şehitlerimizin hikayeleri milletimize ulaştırılarak milli benliğimize aktarılacaktır. Aziz şehitlerimizin yerini dolduramasak da, geliştirilen proje ile kahramanlıklarının nesilden nesile aktırılması hedeflenmektedir” dedi.

Programda konuşma yapan Kaymakam YILMAZ; “Şehitlerimiz için projeler üretmek her şeyden öte vazifemizdir. Millet olarak güçlü olup ayakta kalmamızı sağlayan şehitlerimize olan vefa duygusunu mutlaka yaşatmalıyız. Bu ülkeyi bizlere emanet eden tüm şehitlerimize, gazilerimize minnet duygumuzu ve vefa borcumuzu hiçbir zaman unutmayacağız. Kahraman şehitlerimizin hatıralarını canlı tutmak ve genç nesillere aktarmak amacıyla hazırlanan projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu vesileyle vatan uğruna göz kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, kahraman gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum, projemiz hayırlı olsun” dedi. 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Ahmet ATAÇ; “Turgutlu Kaymakamlığı ve Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültemizin yapmış olduğu bu değerli proje Ülkemiz genelinde ilk defa gerçekleştirildi. Öncelikle Manisa genelinde uygulanması için Manisa Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ ile görüşme gerçekleştireceğim ve ardından Manisa geneli bu projenin yaygınlaştırılması için gerekli girişimlerde bulunacağım. Projenin hazırlanmasında emeği geçen Turgutlu Kaymakamlığı ve Manisa CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesine teşekkür ederim. Ateşin düştüğü yeri yaktığını bilen biri olarak, hakkını ödeyemeyeceğimiz şehit ailelerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Program sonunda Turgutlu Kaymakamı Ali YILMAZ ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Ahmet ATAÇ, projenin geliştirilmesinde emeği geçen Manisa CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat ONAT, Öğr. Üyesi Dr. Yusuf ÖZÇEVİK ve Yazılım Mühendisliği öğrencilerine “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI